Életmód / Egészség / Madárinfluenza

Linkajánló

4./ Védekezés, gyógyítás

? A szezonális influenza elleni védőoltás megvéd-e a madárinfluenzától?

Nem véd meg. A szezonális, a "klasszikus" emberi influenza hazánkban minden évben rendszeresen ősszel és télen megjelenő megbetegedés, amelynek kialakulásáért az influenza vírus A, B, vagy C típusa a felelős. A "klasszikus" influenza magas lázzal, köhögéssel, torokfájással, izomfájdalommal járhat. Ez a megbetegedés emberről-emberre terjed. A leghatékonyabb védekezés a betegség ellen az influenza elleni védőoltás, amely a nemzetgazdaság fenntartásában dolgozóknak, az egészségügyi dolgozóknak, a 60 év felettieknek, a krónikus betegségben szenvedőknek, az immunszupressziós terápiában részesülőknek minden évben térítésmentesen jár. Ezen kívül pedig bárki hozzájuthat 50 százalékos támogatással, aki háziorvosával felíratja.

? Járvány kitörése esetén milyen sorrendben oltják majd be a lakosságot?

Az influenza elleni védőoltásoknak elsőrendű célja, hogy (A) minél szélesebb körben védelmet nyújtsanak az influenza vírus okozta fertőzéssel fokozottan veszélyeztetetteknek (kockázati csoportba tartozóknak); (B) a kockázati csoportokat a fertőzés átvitelével veszélyeztető személyeknek és (C) a társadalom számára alapvető szolgáltatást nyújtó foglalkozási ágazatok dolgozóinak.

Az "A" kategóriába tartoznak:

  • Életkoruktól függetlenül, az idült szív-, keringési, légzőszervi, vese-, illetve anyagcsere-betegségben szenvedők, továbbá betegség vagy orvosi kezelés (általános szteroid terápia, vagy rosszindulatú daganat) miatt csökkent védekezőképességűek, különös figyelmet fordítva a 60 éven felüliekre.
  • A szociális otthonokban, öregek otthonában, vagy egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt bármely korú személyek.
  • Tartós szalicilát kezelésben részesülő gyermekek és serdülők
  • 60 éven felüliek, egészségi állapotuktól függetlenül.

A "B" kategória tartoznak a fenti kockázati csoportokat a fertőzés átvitele révén veszélyeztető személyek:

  • egészségügyi dolgozók,
  • szociális intézmények dolgozói.

A "C" kategóriába pedig a rendfenntartó, közlekedési, közellátó és közszolgálati dolgozók.

? Miért pont a felállított sorrendben fogják majd oltani a lakosságot?

Az oltási prioritási sorrend kialakítása az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásainak figyelembe vételével történt meg. A fokozottan veszélyeztetett, kockázati csoportba tartozó embereknek elsőbbséget kell élvezniük, hiszen az ő szervezetük a legkevésbé ellenálló a fertőzéssel szemben, a megfertőződés számukra járhat a legsúlyosabb következményekkel. Az egészségügyi dolgozók kerülnek a legintenzívebben, leggyakrabban kapcsolatba fertőzött betegekkel, a betegeket ők ápolják, gyógyítják és egyben emiatt át is vihetik a fertőzést a kockázati csoportok tagjaira, így az ő oltásuk is rendkívül fontos. Az országnak (közigazgatásnak, nemzetgazdaságnak, védelemnek) járvány esetén is működőképesnek kell maradnia, ezért az ebben szerepet betöltő személyeknek is prioritást kell kapniuk az oltási sorrendben.

? A madárinfluenzával érintett területre utazónak van-e szüksége védőoltásra, azt hol kaphatja meg?

Miután nem alakult ki emberről emberre terjedő vírus, így nincs szükség madárinfluenza elleni védőoltás beadására. A Laoszba, Malajziába, Észak-Koreába, Pakisztánba, Oroszországba, Thaiföldre, Vietnamba, Törökországba és Romániába utazónak, illetve az ezen országokból hazautazónak az alábbiakra kell ügyelnie:

  • A kinntartózkodás ideje alatt fordítson fokozott figyelmet a higiénés ajánlásokban foglaltak betartására, a gyakori kézmosásra. Lázas megbetegedés esetén azonnal forduljon orvoshoz.
  • Az utazás során kerülje a baromfipiacokat, a baromfitartó telepeket, illetve a közvetlen érintkezést baromfival, illetve egyéb madarakkal.
  • Baromfi és más madarak, illetve az ezekből készült termékek Európai Unióba történő behozatala a fenti országokból tilos.
  • Állati eredetű élelmiszerek Európai Unióba történő ellenőrizetlen behozatala még személyes fogyasztás céljából is tilos. Tanácsoljuk, hogy az útra személyes fogyasztásra se hozzon magával állati eredetű élelmiszert, ellenkező esetben helyezze azt a határátlépés előtt a kijelölt szeméttárolóba. A határőrség a személyi poggyászt fokozottan ellenőrzi az illegális behozatal megelőzése érdekében.
  • Az utazásról visszatérve, lázas állapot esetén vizsgálat céljából azonnal forduljon kezelő-, vagy háziorvosához.
  • További információkért kérjük, látogassa meg a http://www.fvm.hu/ illetve a http://www.oek.hu/ internetes honlapokat.

Az Ázsiába utazóknak azonban szükségük lehet más oltásokra. Így javasoljuk, hogy utazásuk előtt feltétlenül keressék fel a Johan Béla Országos Epidemológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontját!

? Mit kell tenni Romániába utazás előtt?

Érdemes megérdeklődni, hogy a tervezett úticél nem áll-e zárlat alatt. A kinntartózkodás ideje alatt ügyelni kell a madárinfluenzával érintett területekre vonatkozó javaslatok betartására.


Előző oldal Előző oldalKövetkező oldal Következő oldal
© halmaz.hu